Tuz Klor Jeneratörleri

Tuz Klor Jeneratörü (Elektroliz Cihazı) Nedir?

Bilindiği üzere son yıllarda insan sağlığı konusunda yaşanan gelişmeler, haliyle insan sağlığını yakından ilgilendiren yüzme havuzlarının dezenfeksiyonu konusunda da bir çok yeniliği beraberinde getirmiştir. Dezenfeksiyonda amaç havuz suyunda, çeşitli sebeplerle oluşan bakteriyolojik (Koliforma virüsü, E- koli bakteri, Pseudamas Aregonosa, Legionella Preumophilla vs.) organik, inorganik ve virütik kirliliklerin bertaraf edilmesidir.


Günümüzde yüzme havuzlarının dezenfeksiyonu çeşitli yollarla sağlanmaktadır. Bu dezenfeksiyon yöntemlerinin önde gelenlerinden biride son yıllarda sistem olarak çok önemli yol kat edilmiş olan ve Tuzlu suyun elektroliziyle sağlanan Tuz Klor jeneratörlerinin kullanıldığı sistemlerdir.


Bilindiği üzere tuz doğadaki etkili dezenfeksiyon maddelerinden biridir. Bu sistemde havuzun normal filtrasyonu devam ederken, dezenfeksiyon için gerekli olan Serbest Klor, Tuz-Klor Jeneratörünün özel elektroliz hücresinde gaz olarak oluşturulur ve besleme hattından havuz suyuna gönderilir. Bu sayede suyun berrak, temiz ve hijyenik olması sağlanır. Bakteriler, virüsler, organik , inorganik kirlilikler ve yosunlaşma doğal yolla üretilen klor gazı sayesinde bertaraf edilir. Klor gazı su ile birleştiğinde Hipoklorik asit (HOCI) oluşur. Kirlilikleri öldüren kimyasal oluşum bu Hipoklorik asit (HOCI)tir.


Tuz - Klor Cihazı otomatik olarak havuzun sirkülasyon pompalarıyla beraber çalışır. Yeterli miktarda tuzun havuz suyuna ilave edilmesi (% 0,5), sürekli dezenfeksiyonun sağlanması için yeterli olacaktır.


Tuz - Klor Jeneratörleri ile üretilen klor, diğer klorlu bileşikler gibi suyun, pH, Alkalinite ve Kalsiyum sertliği değerlerini etkilemez, siyanürik asitli bileşikler oluşturmaz, daha ekonomiktir ve su dengesini sağlamak daha kolaydır, daha az bakım ve maliyet gerektirir, klor kokusuna, göz yanmasına ve cilt tahrişine sebep olmaz.


Tuz-Klor jeneratörleri kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, suyun pH değeridir. Suyun pH değeri, suyun asidik veya bazik yapıya sahip olduğunu gösteren, su dengesindeki en önemli faktördür. Havuz sularında pH değeri, insan çevre sağlığı, kullanılan dezenfektanların optimum verimle çalışabilmesi ve T.C. Sağlık bakanlığının 06.03.201 no.lu resmi gazetede yayımlanan yönetmeliği doğrultusunda 7,2 ila 7,6 aralığında tutulmalıdır. Suyun pH değerinin önerilen aralıkta tutulması tuzlu su jeneratörlerinin verimlerini artıracaktır. Günümüz teknolojisi ile artık Tuz Klor Jeneratörü cihazları içerisine yazılımsal olarak pH kontrol modül eklemesi yapılarak, ayrıca bir dozaj ünitesi satın almaktan veya manuel elle dozajlama yapmaktan, havuz sahipleri kurtulmuştur. NOT: Umuma açık havuzlarda TUZ-KLOR JENERATÖRÜ seçimi yapılırken en önemli veri, havuz su hacminin yanı sıra havuzun günlük kullanıcı miktarının doğru tahmin edilmesi ve hesaplanmasıdır. Ancak bundan sonra doğru Cihaz tercihi yapılabilir.


Tuz Klor Jeneratörünün Avantajları Nelerdir?

Yüzme havuzlarında, sadece TUZ kullanımıyla, dezenfeksiyon için gerekli olan kloru, özel elektroliz hücresi sayesinde, doğal yolla, otomatik olarak üretir.

Kızarık gözler ve klor kokusuna sebep olmaz.

Açık veya kapalı her tip havuzda rahatlıkla kullanılabilir.

Sistemin montajı, kullanımı ve bakımı çok kolaydır.

Havuz suyunun, berrak görünümlü, hijyenik ve temiz olmasını sağlar.

Kullanım konforunu artırır, yüzücülerde cilt kuruluğuna sebep olmaz.

Zararlı kimyasal kullanımı gerektirmez.

Kendinden temizlemeli, son teknoloji titanyum plakalı özel elektroliz hücresi, şeffaf ve dayanıklı malzemeden imal edilmiştir.

Bütün filtrasyon sistemleriyle (Kum Filtresi, Kartuş Filtre vs.) uyumludur.

Sürekli servis ve bakım gerektirmez.

Uzun ömürlü ve sağlamdır.

Sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren Yerli ve Milli Gururumuz Antech Tuz Klor jeneratörleri kategorimiz sadece klor gazı üreten düz model haricinde, ph kontrollü, uzaktan erişim sağlayarak kontrol ve çalışma zamanlarını ayarlayabildiğiniz haberleşme modüllü ve aynı zamanda Redox / Orp ölçümü yapabilen sensörlü modelleri ile geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Antech Tuz Klor Jeneratörlerini, rakiplerinden bir adım daha öne taşıyan ekstra bir önemli detay daha vardır ki o da, aynı zamanda sonradan pişmanlık duyulmaması adına satın almış olduğunuz sadece klor gazı üretebilen, ph kontrolsüz düz bir cihazı ek modüller satın alarak, aynı cihazı en son sürümüne yükseltmenizi sağlayabilmesidir.


Aynı zamanda diğer bir Yerli ve Milli Markamız olan Gemaş Tuz Klor Jeneratörleri    kategorimizde de Hat üstüne kolayca montajı yapılması ile ön plana çıkan pratik cihazların yanı sıra, sadece klor gazı üreten düz cihazlar ve tek bir pano içerisinde pH Kontrolünü de sağlayabilen paket sistemler de mevcuttur. Bu paket sistem sayesinde ek bir modül almanıza ihtiyaç kalmaz ve tek bir pano içerinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılamış olursunuz. bütçenize en uygun olanı web sitemizden ekonomik fiyatlar ile  satın alabilirsiniz.


Mağazamızda ithal olarak gelen İspanya menşeili Bs pool,  Tuz Klor jeneratörlerini de bulabilirsiniz. Bs pool tuz klor jeneratörleri ekonomik seriden başlayarak, ph kontrollü modelleri ve uzaktan bağlantı sağlayarak çalışma zaman aralıkları ayarlama imkanı sağlamakla birlikte, havuz pompası ve havuz lambalarını da oturduğunuz yerden kontrol edebilmenize imkan sağlayan wifi modüllü cihaz seçenekleri sunar. Aynı zamanda montaj yapılacak alanın dar olması, uygun zemin ve şartların olmadığı makina dairelerinde, hızlı ve kolay montaj yapılabilmesi ile rakiplerinden bir adım daha öne çıkan Quick Salt modeli mevcuttur.


Mağazamızdan tedarik edebilecek olduğunuz ithal olan diğer bir marka ise Zodiac Tuz Klor Jeneratörleri 'dir. Siz de havuz keyfini sorunsuz olarak sürdürmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Zodiac Tuz Klor Jeneratörleri artık her gün havuz değerlerini manuel ölçmenize gerek kalmaz, her şey otomatik olarak ihtiyaca göre üretim yapılır ve sisteme dozlanır. Diğer markalarda olduğu gibi, bu cihazların da pH kontrollü ve pH Kontrolsüz çeşitleri stoklarımızda mevcuttur. Titanyumdan üretilen elektrotları sayesinde uzun yıllar sorunsuz olarak kullanım ömrü sağlar.


Son olarak da Ülkemize yine ithal olarak gelen İtalyan menşeiliSeko Tuz Klor Jeneratörlerihat üstü cihazları ile hızlı ve kolay montaj imkanı sağlar. Çift yönlü akış sensörü,Çift "düşük akış” koruması,Dahili tuzluluk ve su sıcaklık sensörleri ve Otomatik polarizasyon ile hücre temizliği yapabilme özelliklerine sahiptir. Ph kontrolü olmayan bu cihazların yanına, yine Seko markalı Poolkronos 10 pH veya ORP kontrolü yapabilen ek bir dozaj ünitesi montaj yaparak, pH kontrollü bir sisteme çevirmenize olanak sağlar.


Sizin de havuzunuz için bir Tuz Klor cihazına ihtiyacınız var ise web sitemizden ürünleri inceleyerek uygun cihazı satın alabilir ve stoktan aynı gün teslimat imkanı ve Ücretsiz Kargo avantajı ile ihtiyacınıza uygun cihazı sipariş edebilirsiniz.


Tuz Klor Jeneratörleri Nasıl Çalışır? Montaj ve Çalıştırma Aşamaları

1. ADIM: Hiç TUZ olmayan havuz suyuna, havuzun su hacmine göre gerekli TUZ miktarı (3-5 kg/m3) hesap edilerek ilave edilir.

2. ADIM: Elektroliz Hücresi Filtreden çıkıp havuza dönen besleme hattı üzerinde en son noktaya(varsa ısıtıcıdan sonra) ON LINE veya mekanik tesisatın durumuna göre BY-PASS sistemiyle monte edilir.

3. ADIM: Kontrol Modülü Elektroliz hücresine yakın uygun bir yere göz hizasında monte edilir. Ana kumanda panosunda zaman saati (timer) varsa timer'a yoksa filtrasyon pompasına paralel olarak elektrik bağlantısı yapılır. Bu sayede sistem filtrasyon ve sirkülasyon pompalarıyla beraber açılıp kapanır.

4. ADIM:Sistemin montajı 2-3 saat sürer ve ertesi gün devreye alınıp çalıştırılır.

Tuz Klor Jeneratörleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tuz Klor Jeneratörü ne işe yarar?

Tuzlu su havuzu klorlayıcıları kendi klorunu oluşturur, yani kloru havuzunuza manuel olarak eklemeniz gerekmez.

Tuzlu su Klorlayıcıları , yüzme havuzunuzu sterilize etmek için bir elektrolitik hücre kullanır. Hücre, havuz suyunuza az miktarda tuz (sodyum klorür) ekleyerek tuzlu suyun içerdiği klorürü klora dönüştürür. Bu, havuzunuzu sterilize etmenin son derece verimli ve uygun maliyetli bir yöntemidir.

Tuz Klor Jeneratörü Kullanım Avantajları Nedir?

Tuzlu su havuzları ayrıca geleneksel klorlu havuzların neden olabileceği kırmızı gözlerin, cilt tahrişlerinin ve sert kimyasal kokuların giderilmesine yardımcı olur. Mayonuzun rengini bozmaz, Astımı olan kişiler için daha iyi hava kalitesi sunar.Ayrıca sudaki tuz seviyesi o kadar düşüktür ki tadı neredeyse algılanamaz. Aslında, bir gözyaşı damlasında bulunandan daha azdır, bu nedenle cilde naziktir ve içinde yüzmek güzeldir. 

Bir havuz klorlayıcısının ilk yatırım maliyetleri çok gibi gelebilir. Ancak havuzunuza yılda yalnızca bir kez tuz koymanız gerektiğinde, uzun vadede bir Tuz Klor Jeneratörüne sahip olmak daha ucuz hale gelir.Alt Kategoriler

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I2

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I2

Sistem I2 Ph Dozlama Sistemi Özellikleri50x75 panel üzerinde bağlantı elemanları monte edilmiş halde..

26.975,77TL Vergiler Hariç: 22.860,82TL

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I3

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I3

Sistem I3 Ph Dozlama Sistemi Özellikleri50x75 panel üzerinde bağlantı elemanları monte edilmiş halde..

20.050,08TL Vergiler Hariç: 16.991,59TL

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I4

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I4

Sistem I4 Ph Dozlama Sistemi Özellikleri50x75 panel üzerinde bağlantı elemanları monte edilmiş halde..

28.697,63TL Vergiler Hariç: 24.320,03TL

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I5

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I5

Sistem I5 Ph Ölçümlü Tuz Klor Jeneratörü için Yardımcı Sistem50x75 panel üzerinde bağlantı elemanlar..

22.078,04TL Vergiler Hariç: 18.710,21TL

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I6

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I6

Sistem I6 Ph ve ORP Ölçümlü Tuz Klor Jeneratörü için Yardımcı Sistem50x75 panel üzerinde bağlantı el..

34.513,68TL Vergiler Hariç: 29.248,88TL

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I7

Antech Ph Dozaj Ünitesi Sistem I7

Sistem I7 Ph ve Serbest Klor Ölçümlü Tuz Klor Jeneratörü için Yardımcı Sistem60x90 panel üzerinde ba..

130.708,14TL Vergiler Hariç: 110.769,61TL

Antech Salt İonic A 12Gr/h (0-40m3 Havuzlar için)

Antech Salt İonic A 12Gr/h (0-40m3 Havuzlar için)

Antech Salt İonic A 12Gr/h Fiyatları ve Özellikleri :0-40 m3 Kapasiteli Açık Havuzlar için Sist..

44.844,83TL Vergiler Hariç: 38.004,09TL

Antech Salt İonic A 24Gr/h (40-80m3 Havuzlar İçin

Antech Salt İonic A 24Gr/h (40-80m3 Havuzlar İçin

Dokunmatik ekran ile kolay ve esnek kullanımManuel çalışma ve Gün Ortası için özel üretim hızı ..

53.224,54TL Vergiler Hariç: 45.105,54TL

Antech Salt İonic A 36Gr/h (80-120m3 Havuzlar İçin)

Antech Salt İonic A 36Gr/h (80-120m3 Havuzlar İçin)

Dokunmatik ekran ile kolay ve esnek kullanımManuel çalışma ve Gün Ortası için özel üretim hızı ..

91.832,42TL Vergiler Hariç: 77.824,08TL

Antech Salt İonic Expert 12Gr/h

Antech Salt İonic Expert 12Gr/h

Dokunmatik ekran ile kolay ve esnek kullanımManuel ve otomatik çalışma modlarıManuel modda iken Gün ..

64.627,06TL Vergiler Hariç: 54.768,70TL

Antech Salt İonic Expert 24Gr/h

Antech Salt İonic Expert 24Gr/h

Dokunmatik ekran ile kolay ve esnek kullanımManuel ve otomatik çalışma modlarıManuel modda iken Gün ..

73.006,77TL Vergiler Hariç: 61.870,14TL

Antech Salt İonic Expert 36Gr/h

Antech Salt İonic Expert 36Gr/h

Dokunmatik ekran ile kolay ve esnek kullanımManuel ve otomatik çalışma modlarıManuel modda iken Gün ..

85.021,51TL Vergiler Hariç: 72.052,13TL

Antech Salt İonic Hücre Elektrot 12gr/h

Antech Salt İonic Hücre Elektrot 12gr/h

Antech Salt İonic Tuz klor jeneratörü 12g/h Elektrot FiyatlarıBipolar hücre teknolojisi ile yüksek v..

23.646,85TL Vergiler Hariç: 20.039,70TL

Antech Salt İonic Hücre Elektrot 24gr/h

Antech Salt İonic Hücre Elektrot 24gr/h

Antech Salt İonic Tuz klor jeneratörü 24g/h Elektrot FiyatlarıBipolar hücre teknolojisi ile yüksek v..

31.031,70TL Vergiler Hariç: 26.298,05TL

Antech Salt İonic Hücre Elektrot 36gr/h

Antech Salt İonic Hücre Elektrot 36gr/h

Antech Salt İonic Tuz klor jeneratörü 36g/h Elektrot FiyatlarıBipolar hücre teknolojisi ile yüksek v..

39.028,78TL Vergiler Hariç: 33.075,23TL

Gösterilen: 1 ile 15 arası, toplam: 99 (7 Sayfa)